Gönderen: Batuhan | 11/04/2010

Türkçe, dünyada en çok konuşulan 5.dil


Türkler dünya üzerinde çok geniş bir bölgede yaşamaktadırlar. Doğuda Moğolistan ve Çin içlerinde batıda Yugoslavya içlerine, kuzeyde Sibirya’dan ve Moskova yakınlarındaki Kazan şehrinden, güneyde Bağdat, Lübnan sınırı ve Kıbrıs içlerine kadar uzanan büyük ve geniş coğrafyaya yayılmışlardır. Bu coğrafyada şu devletler içerisinde Türkler yaşamakta ve Türkçe konuşulup yazılmaktadır; Çin, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Afganistan, Özbekistan, Türkmenistan, Rusya, Azerbaycan, İran, Irak, Suriye, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yunanistan, Yugoslavya, Makedonya, Romanya, Bulgaristan, Polonya, Moldovya, Ukrayna.

Bütün bu geniş coğrafya içerisinde Türkçemiz pek çok lehçe ve şive ile konuşulup, yazılmaktadır.

Türkler, dillerini gittikleri, fethettikleri her bölgeye taşımışlardır. Dünya nüfusunun yüzde 3′ü Türkçe konuşmaktadır ve Türkçe dünya dilleri arasında 5. sırada yer almaktadır.
Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Şükrü Haluk Akalın’ın yıllardır süren çalışmaları Türkçe’nin dünyada sık kullanılan diller arasında olduğunu gösteriyor. Çalışmaya göre yeryüzünde toplam 6 bin 912 dil konuşuluyor ve Türkçe bu diller arasında dünya üzerinde kullanılan ilk 5 dil arasında yer alıyor.

Yani dünyada 220 milyon kişi Türkçe konuşuyor. Bu da dünya nüfusunun ortalama yüzde 3′üne denk geliyor. Şükrü Haluk Akalın, Türkiye Türkçesinin 12 milyon kilometrekarelik bir alanda çeşitli kollarıyla, lehçeleriyle, şiveleriyle kullanılmakta olan Türk Dili ailesinin en büyük kolu olduğunu belirtiyor.

Akalın en çok konuşulan dilleri ise şöyle sıralıyor; 1 milyar 30 milyon kişi Çince konuşuyor, İngilizce ise ikinci sırada. Onu İspanyolca, Hintçe Urduca ve Türkçe izliyor. Türkçemiz 120.000 kelimeden ibarettir.

Türkiyemiz’de son zamanlarda, bir de Kürtçe konuşmak, Kürtçe okuyup, yazmak isteği başlatıldı. Milletimizin çok büyük bir bölümü Kürtçe’nin kelime miktarından haberdar değil. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın dediği gibi; “Kürtçe, Farsça, Arapça, Türkçe kelimelerden oluşan bir dildir!”. Fakat, Kürtçe sadece Farsça, Arapça, Türkçe kelimelerden ibaret değildir. Kürtçe’de; Ermenice, Süryanice, Çerkezce, Gürcüce, Keldanice, Rusça, Rumca kelimeler de vardır.

Kürtçenin kaç kelimeden ibaret olduğunu anlamak için, Moskova’nın Sen Petesburg Üniversitesi, Kürtçe üzerinde çok titiz bir çalışma yapmış ve Kürtçe’de 8.378 kelime olduğunu tesbit etmiştir. Bu kelimelerin % 22’si Farsça, % 21′i Arapça, % 12’si Türkçe, % 33′ü ise Süryanice, Ermenice, Rusça, Rumca, Çerkezce, Keldanice, Gürcüce kelimelerden oluşmakta, geri kalan 300 kelimenin ne olduğu belli olmayan veya Kürtçe olduğu sonucuna varılmıştır. Rusya’nın Kürtçeye neden bu kadar önem verdiğini ve araştırmalar yaptırdığını anlamak için Prof. Dr. Abdülhaluk Çay’ın KÜRT DOSYASI isimli eserine bakmak gerekir. Orada görülecektir ki, Kürtçe üzerinde çok büyük bir hassasiyetle çalışan devletlerin başında Rusya gelmektedir. Neden diye araştırılrsa, “Moskova’nın, Kürt’ün kara kaşına, kara gözüne âşık olmasından” değil de bu sevginin Moskova’nın Türk’e düşmanlığından kaynaklandığını rahatça görebiliriz.

Türkiye’deki Kürt kardeşlerimizi 8-10 bin kelimenin kısırlığına çekip götürmek isteyenlerin, nasıl çok büyük bir yanlış içinde olduklarını görmek zor olmayacaktır. Kürtçe eğitim yapılmakla, Kürt kardeşlerimize iyilik değil kötülük yapılmakta, Türkiye’nin eğitim sistemi bozulmak istenmektedir. Kürtçenin, kendine özgü bir dilbilgisi olmadığı da ortada iken, ayrı bir eğitim, sanat, bilim, yönetim, teknoloji dili olduğunu öne sürmek de çok yanlıştır, zorlamadır. Bunu bilerek yapanların amacı, “Böl, parçala, yönet” diye bilinen sömürgeci oyununu Türkiye üzerinde sergilemektir. 120.000 kelimelik zengin bir Türkçe’yi bir tarafa bırakarak daha az kelimeli bir dille düşünmeye, konuşmaya, yazmaya çalışmak, Türkçe’den başka dillerde eğitim yapmak gerçek anlamda gericiliktir, akılsızlıktır, milletimize, devletimize ve Kürt kardeşlerimize en büyük ihanettir.

Zaten ülkemizde insanlar Kürtçe de dahil ana dillerini konuşmakta ve günlük hayatlarında kullanmaktadırlar. Yanlış olan Türkçe’den başka dillerin eğitim dili ve resmi dil olmasıdır. Anayasamızda da belirtildiği gibi devletin resmi dili ve eğitim dili Türkçe’dir.

Yazıma, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Türkçe hakkındaki sözleriyle son veriyorum: “Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili Türk Milleti için kutsal bir hazinedir.”

“Türk demek, Türkçe demektir. Millet olmanın en belirgin niteliklerinden biri dildir. ‘Türk milletindenim’ diyen kişi her şeyden önce kesinlikle Türkçe konuşmalıdır.”

“Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene!”

Atilla TURHAN / Türkçe Bakış / Marmara Tv

Kaynak: Güney Türkistan

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: