Gönderen: Batuhan | 26/04/2010

Özbek Türkleri Kutlu Doğum haftasını Kutladı


Evrenpaşa Köyünde kutlu doğum haftası çeşitli etkiniklerle devam ediyor. Bu hafta yapılan etkinliklerde Kutlu Doğum yemeği yapıldı.

Özbek Türkleri , köy muhtarı Safar Erdem öncülüğünde derviş adını verdikleri (imece usulu) usul ile  kutlu doğum   yemeği yaptılar. Yaklaşık 900   kişinin toplandığı köy meydanında. Camide hatmi kuran okunup daha sonra ilahilerle devam edilen ve öğlen namazından sonra  köy  meydanında Ceylanpınar ilçe Müftüsü Selahattin Basançelebi yaptığı kısa konuşmada: Peygamber efendimizin hayatından örnekler vererek ve içinde olduğumuz Kutlu doğum haftasının Özbek Türklerinin bu şekilde faydalı kutlanmasından dolayı memnun olduğunu dile getirdi. Daha sonra köy muhtarı Safar Erdem konuşmasında: kutlu doğum haftası her yıl  köyümüzde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor ve  Özbek Türkleri bu geleneklerini Güney Türkistan da olduğu zamanlardada yaptıkları ve Türkiyeye geldikten sonrada devam ettiğinı dile getirdi. Yapılan dualardan sonra Kutlu doğum yemeğıne geçildi.

Kutlu doğum yemeğine Ilçe müftüsünün yanısıra, Diyanet İşleri Başkanlığı Şube Müdürlerinden Zülfikar Er, Ceylanpınar Tarım İşletmesi Müdürü İbrahim Çağlar, Ceylanpınar ilçesinin ileri gelenleri, köy halkı ve çevre köylerden gelenlerle birlikte 850 kişi yemek icin çadırlarda ve köy odasında toplandı.

Özbek Pilavı ve salata yapılan yemek için 130kg et, 180kg pirinç, 70kg havuç, 35kg kuru üzüm, 700 ekmek, 200kg domates, 100kg salatalık ve 50 kg biber harcandığı öğrenildi.Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: