Gönderen: Batuhan | 27/04/2010

Afganistan Türkleri Derneği Başkanı ile Söyleşi


Afganistan Türkleri Uluslararası Sosyal Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Sayın Abdülmelik Banaz  ile Yasin Sayın Afganistan Türkleri nin Sorunlarını Konuştu..

Afganistan Türkleri derneğini ziyaret ettik,şansımıza o gün Zeytinburnunda yaşayan bir Özbek Türkü  Ailenin çocukları olmuş ve adetleri gereği 2 tane koyun keserek geleneksel özbek pilavı ile birlikte Zeytinburnunda yaşayan hemşehrilerine yemek veriyorlardı.Bizde kısmetimize düşen o çok lezzetli özbek pilavının tadına baktık.

Sayın Başkanla Türkiyedeki Özbek Türklerinin Sorunlarından Konuştuk. Tabiri caizse bir dokunduk bin ah işittik, Haksızda değillerdi bizce.
Türkiye ye ilk göç 1982 de gerçekleşmiş, o günden beri genellikle deri işiyle meşgul olmuş ve hayatlarını idame ettirmişler.
Fakat malumunuz küresel kriz onlarıda derinden etkilemiş.Derneğe hergün onlarca aile yardım talebinde bulunuyorlarmış.

Sayın başkan derneğin tamamen birkaç zengin ailenin yardımlarıyla ayakta durduğunu, yoksul ailelere ve Taliban zulmünden kaçarak Türkiye ye sığınan soydaşlarımızın Türk vatandaşlığı alması ile ilgili çalışmalara gerektiği gibi yetişemediklerinden bahsediyor bize.
Çzbek Türklerinin çalışganlığından bahsederek her ne iş olursa olsun yapacaklarını istihdam edildikleri takdirde işlerinin hakkını vererek kimseye muhtaç olmadan hayatlarını sürdüreceklerini belirterek yetkililerden bu konuda daha duyarlı olmaları talebinde bulundu.

Sayın  Abdulmelik  Banaz  Şanlıurfa nın Ceylanpınar  ilçesine   bağlı  Evrenpaşa   13  yıl  kaldıktan  sonra   burda  ekonomı koşularının  zorluşundan  İstanbula  Taşınmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Kategoriler

%d blogcu bunu beğendi: